انویدیا قابلیت‌های کوپایلوت پلاس را به لپ‌تاپ‌های گیمینگ می‌آورد

انویدیا در ماه ژوئن کیت ابزار RTX AI را راه‌اندازی می‌کند که شامل ابزارها و SDKهایی برای سفارشی‌سازی، بهینه‌سازی و پیاده‌سازی مدل‌های هوش مصنوعی است. این ابزارها می‌توانند مدلی مثل Llama 2 متا را بگیرند و آن را به‌گونه‌ای بهینه‌سازی کنند که با VRAM بسیار کمتر قابل‌اجرا باشد.

غول تراشه‌ساز سبز می‌گوید این کامپیوترهای هوش مصنوعی در زمان مناسب آپدیت رایگانی دریافت می‌کنند تا به قابلیت‌های کوپایلوت پلاس مجهز شوند. این احتمالاً یعنی مایکروسافت هنوز برای عرضه قابلیت‌های Recall و دیگر قابلیت‌های هوش مصنوعی ویندوز روی تراشه‌های AMD آماده نیست.

در پست وبلاگ انویدیا آمده است که لپ‌تاپ‌های RTX AI PC با حداکثر کارت گرافیک جی‌فورس RTX 4070 از قابلیت‌های هوش مصنوعی ویندوز 11 پشتیبانی خواهند کرد. به‌علاوه، این شرکت تأیید کرده است که این لپ‌تاپ‌ها با جدیدترین پردازنده‌های مرکزی Strix شرکت AMD عرضه می‌شوند.

همکاری انویدیا و AMD برای آوردن کوپایلوت پلاس به لپ‌تاپ‌های گیمینگ

این شرکت همچنین با مایکروسافت در زمینه مدل‌های هوش مصنوعی زیربنایی ویندوز 11 همکاری خواهد کرد. حالا باید منتظر بمانیم تا ببینیم رقابت در بازار کامپیوترهای هوش مصنوعی به کدام سمت خواهد رفت.


منبع: https://digiato.com/laptop/nvidia-bringing-copilot-plus-features-to-gaming-laptops

انویدیا در تلاش است تا پردازشگرهای گرافیکی خود را برای اجرای وظایف هوش مصنوعی در ویندوز مناسب‌تر کند. این وظایف درحال‌حاضر توسط واحدهای پردازش عصبی (NPU) اجرا می‌شود. اما این شرکت با برنامه RTX AI PC نشان داده که می‌خواهد حضور پررنگ‌تری در این بازار نیز داشته باشد.

انویدیا امروز در رویداد کامپیوتکس اعلام کرد که لپ‌تاپ‌های RTX AI PC از طرف شرکت‌هایی نظیر ایسوس و MSI به‌زودی وارد بازار خواهند شد. این محصولات در نهایت قرار است همان قابلیت‌هایی را داشته باشند که مایکروسافت در سری جدید محصولات کوپایلوت پلاس وعده ارائه آن‌ها را داده است.

گفتنی است که AMD هنوز مشخصات پردازنده‌های لپ‌تاپی Strix را اعلام نکرده، اما احتمالاً فردا از آن‌ها نیز رونمایی خواهد شد. البته انویدیا به‌صورت ضمنی اشاره کرد که شاید اولین پی‌سی‌های کوپایلوت پلاس با پردازنده AMD در زمان عرضه از قابلیت‌های هوش مصنوعی مایکروسافت برخوردار نباشند.