سرفیس‌های جدید مایکروسافت نمره تعمیرپذیری بسیار بالایی گرفتند

مایکروسافت ابتدای شروع عرضه تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌هایش به بازار نتوانست شهرت چندان خوبی در عرصه تعمیرپذیری کسب کند. البته این شرکت به‌مرور مسیرش را عوض کرد و اکنون توانسته گوی سبقت را از رقبای خود برباید.

طبق اعلام iFixit، هر دو دستگاه سرفیس پرو ۱۱ و سرفیس لپ‌تاپ ۷ توانسته‌اند امتیاز ۸ از ۱۰ را در زمینه تعمیرپذیری به خودش اختصاص دهند. البته باید توجه داشت یکی از آن‌ها در رده لپ‌تاپ‌ها قرار می‌گیرد و دیگری تبلت محسوب می‌شود؛ در نتیجه امتیاز برابر آن‌ها به‌معنی سهولت تعمیرپذیری یکسان نیست. معمولاً تعمیر تبلت‌ها دشوارتر از لپ‌تاپ‌هاست؛ به همین دلیل هر محصول فقط با نمونه‌های مشابه رقیب خودش سنجیده می‌شود.

سرفیس لپ‌تاپ ۷

امتیاز هر کدام از محصولات جدید مایکروسافت بیشتر از نسل‌های قبلی آن‌ها بوده و نویدبخش تعمیرپذیری بهتر نسبت به گذشته است. برای نمونه باید اشاره کنیم که سرفیس پرو ۷ فقط در این بخش امتیاز ۱ کسب کرده بود و یکی از بدترین تبلت‌ها از نظر تعمیرپذیری شناخته می‌شد. اولین نسخه سرفیس لپ‌تاپ هم لقب هیولای چسبی را دریافت کرده بود؛ زیرا استفاده از مقادیر زیاد چسب در مونتاژ آن باعث دشواری زیاد در بازوبسته‌کردن و تعمیر شده بود. خوشبختانه، مایکروسافت باتوجه‌به این مشکلات، توانسته نسل به نسل تعمیرپذیری محصولاتش را بهبود ببخشد و اکنون امتیاز مناسبی در این زمینه بگیرد.

مایکروسافت به‌تازگی عرضه سرفیس پرو ۱۱ و سرفیس لپ‌تاپ ۷ را به بازار آغاز کرده است. این دستگاه‌ها اولین نسل محصولات این شرکت به حساب می‌آیند که از تراشه‌های اسنپدراگون ایکس الیت و ایکس پلاس بهره می‌گیرند. همچنین اولین سری رایانه‌های کوپایلوت پلاس هستند. وب‌سایت iFixit توانسته پس از بررسی اعضای جدید خانواده سرفیس، اقدام به ارزیابی میزان تعمیرپذیری و رتبه‌بندی آن‌ها بکند.

ارزیابی‌های وب‌سایت iFixit از جدیدترین سرفیس‌های مایکروسافت نشان‌ می‌دهد این شرکت از چسب کمتری در اعضای تازه‌وارد خانواده سرفیس استفاده کرده است. همین مسئله موجب بهبود امتیاز تعمیرپذیری این دستگاه‌ها نسبت به نسل‌های قبلی شده است.

تعمیر سرفیس‌های جدید مایکروسافت چقدر آسان‌تر از گذشته شده است؟

برای مثال، راهنمای تعمیر محصولات این شرکت اکنون از ابتدای عرضه به بازار، در اختیار کاربران و تعمیرکاران قرار دارد و روی اغلب قطعات هم کد QR قرار گرفته است که با اسکن آن کاربر به صفحه راهنمای تعمیر یا تعویض قطعات هدایت کند. طبق اعلام وب‌سایت iFixit، تعویض برخی قطعات، مثل باتری در سرفیس پرو ۱۱ و سرفیس لپ‌تاپ ۷، بسیار آسان‌تر از گذشته شده و دیگر برای این کار حتی نیازی به جداکردن چسب هم نیست. تعویض حافظه داخلی هم در این دستگاه‌ها نسبتاً آسان ارزیابی شده است.


منبع: https://digiato.com/laptop/surface-pro-11-surface-laptop-7-ifixit-score