لنوو از اولین لپ‌تاپ دنیا با نمایشگر شفاف microLED پرده برداشت + ویدیو

با توجه به اینکه در دوره هوش مصنوعی قرار داریم، لنوو از چند قابلیت هوش مصنوعی نیز برای این دستگاه رونمایی کرد. برای مثال، ThinkBook Transparent Display می‌تواند با کمک یک دوربین، اشیای پشت صفحه‌نمایش را تشخیص و حتی برای آن‌ها محتوا نشان دهد. برای نمونه، اگر در پشت نمایشگر یک گل قرار دهید، لپ‌تاپ می‌تواند آن را شناسایی کرده و پروانه‌ای را به نمایش بگذارد که گویی درحال حرکت در نزدیکی آن گل است.

لنوو در MWC 2024 از لپ‌تاپ جدیدی پرده برداشت که دارای نمایشگر شفاف و بی‌حاشیه است. این نمایشگر درواقع شبیه به یک شیشه معمولی است که اطلاعات می‌تواند روی تمام نقاط آن به نمایش درآید.

ویژگی‌های لپ‌تاپ لنوو با نمایشگر شفاف microLED

زمانی که پیکسل‌های نمایشگر این لپ‌تاپ در حالت خاموش قرار می‌گیرند، درواقع شفافیت 55 درصدی ارائه می‌کنند؛ اما وقتی پیکسل‌ها روشن می‌شوند، با صفحه‌ای تماماً کدر روبه‌رو می‌شوید که روشنایی آن می‌تواند تا 1000 نیت بالا برود.

لپ‌تاپ تینک‌بوک ترنسپرنت دیسپلی همچنین یک کیبورد شفاف دارد و می‌توانید با قلم از آن استفاده کنید. درواقع کیبورد این لپ‌تاپ یک صفحه بزرگ لمسی است و اثری از دکمه‌های فیزیکی روی آن دیده نمی‌شود؛ درواقع شمایل دکمه‌های مجازی روی آن تابانده می‌شود. محدوده‌ای که کیبورد در آن به نمایش درمی‌آید، می‌تواند برای استفاده از قلم نیز به‌کار گرفته شود.

همان‌طور که در شایعات اشاره شده بود، لنوو در کنگره جهانی موبایل 2024 از یک لپ‌تاپ مفهومی رونمایی کرد که نمایشگر شفاف دارد. این دستگاه با نام ThinkBook Transparent Display از صفحه‌نمایش 17.3 اینچی microLED با روشنایی 1000 نیت بهره می‌برد.

لنوو می‌گوید این لپ‌تاپ می‌تواند برای طراحانی که می‌خواهند در حین کار دنیای اطراف خود را ببینند، مفید باشد. «تام باتلر»، مدیر اجرایی بخش محصولات تینک‌پد می‌گوید: «من هنرمند خوبی نیستم، اما [با این محصول] می‌توانم چیزی را پشت نمایشگر قرار دهم و آن را ببینم.»

لپ‌تاپ جدید لنوو درحال‌حاضر صرفاً یک محصول مفهومی است و قرار نیست برای مصرف‌کنندگان به بازار بیاید. این شرکت نیز فعلاً حرفی درباره عرضه چنین محصولی در بازار نزده است.


منبع: https://digiato.com/laptop/lenovo-unveiled-world-first-transparent-microled-display-laptop