نسل بعدی مک‌بوک ایر و آی‌مک احتمالاً با تراشه 3 نانومتری M3 از راه می‌رسند

طبق جدیدترین گزارش بلومبرگ، اپل روی مک‌بوک ایر و آی‌مک جدید با چیپ M3 کار می‌کند؛ تراشه‌ای که با لیتوگرافی 3 نانومتری به تولید می‌رسد و مصرف انرژی بهینه‌تری نسبت به معماری‌های کنونی دارد.

در کنار مک‌بوک ایر و آی‌مک، مدل‌های پروی مک‌بوک هم به تراشه‌های 3 نانومتری اپل مجهز می‌شوند. انتظار می‌رود نسل بعدی مک‌بوک پرو 14 و 16 اینچی در اوایل 2024 با چیپ‌های M3 پرو و مکس از راه برسند.


منبع: https://digiato.com/article/2023/01/23/apple-m3-macbook-air-imac-gurman

درحالی‌که هنوز نمی‌دانیم محصولات جدید اپل در چه تاریخی معرفی می‌شوند، «مارک گورمن»، خبرنگار بلومبرگ، در گزارش خود مدعی شده است که تراشه M3 در سال جاری میلادی یا اوایل سال 2024 از راه می‌رسد.

تراشه 3 نانومتری در نسل بعدی مک‌بوک ایر و آی‌مک

اپل همین چند روز پیش از تراشه‌های M2 پرو و مکس به‌همراه مک‌بوک پرو 14 و 16 اینچی و نیز مک مینی مجهز به آن‌ها رونمایی کرد. بنابراین به این زودی نباید منتظر معرفی چیپ M3 باشیم. تراشه‌های M2 پرو و مکس مبتنی بر نسل دوم لیتوگرافی 5 نانومتری هستند که اگرچه نسبت به لیتوگرافی 5 نانومتری چیپ M1 پیشرفته‌تر است، اما نمی‌تواند با معماری 3 نانومتری رقابت کند.

آی‌مک M1
آی‌مک M1

تراشه M3 نسبت به M2، پیشرفت قابل‌توجهی خواهد داشت. به گفته TSMC، سازنده این چیپ باید منتظر 15 درصد سرعت بالاتر و 30 درصد مصرف انرژی کمتر نسبت به تراشه‌های 5 نانومتری باشیم. شرکت تایوانی TSMC در اواخر سال گذشته میلادی شروع به تولید انبوه چیپ‌های 3 نانومتری کرد، با‌این‌حال این فناوری تا سال 2026 به کارخانه آن در آریزونا نمی‌رسد.

گورمن اولین‌بار در ژوئن سال گذشته میلادی مدعی شد که اپل روی مک‌بوک ایر 13 اینچی، مک‌بوک ایر 15 اینچی و آی‌مک جدید با تراشه M3 کار می‌کند. در آن زمان گورمن گفته بود که چیپ M3 در اوایل سال 2023 از راه می‌رسد، اما چنین اتفاقی رخ نداد و درحقیقت با نسخه‌های قدرتمندتر M2 روبه‌رو شدیم.

درحال‌حاضر مک‌بوک ایر 2022 از تراشه M2 استفاده می‌کند و آی‌مک 2021 هم دارای چیپ M1 است؛ بنابراین تراشه M3 یک پیشرفت بزرگ برای آی‌مک محسوب می‌شود.