کالبدشکافی مک بوک پرو M3 و M3 پرو اپل + ویدیو

اپل چند وقت پیش از نسل جدید مک‌بوک پرو با تراشه‌های 3 نانومتری سری M3 رونمایی کرد. حالا iFixit به سراغ مک بوک پرو 14 اینچی با تراشه‌های M3 و M3 پرو رفته و با کالبدشکافی، اجزای داخلی آن‌ها را به نمایش گذاشته است.

در مقابل، مدل M3 تنها به یک فن مجهز شده است که از این نظر تفاوتی با مک‌بوک پرو 13 اینچی ندارد. علاوه بر کاهش فن، این محصول همچنین از هیت‌سینک کوچک‌تری نسبت به مدل M3 پرو بهره می‌برد که البته با توجه به قدرت پایین‌تر تراشه M3 نسبت به M3 پرو، چنین موضوعی چندان تعجب‌برانگیز نیست. با وجود چنین تفاوتی، اپل اندازه برد منطقی مدل M3 را افزایش داده تا ارگونومی آن تغییری نکند.

به گفته iFixit، کاربران نمی‌توانند نمایشگر مک‌بوک‌های جدید را خودشان تعویض کنند، چرا که نیاز به ابزارهای خاصی است که تنها اپل دارد. همچنین در ویدیو کالبدشکافی سنسور اثر‌انگشت تاچ آیدی مک‌بوک پرو را مشاهده می‌کنیم. درنهایت iFixit به مک‌بوک‌های جدید امتیاز تعمیرپذیری 4 از 10 داده است.


منبع: https://digiato.com/laptop/ifixit-m3-macbook-pro-teardown

درحالی‌که سایر بخش‌های داخلی این لپ‌تاپ مشابه با یکدیگر هستند، کالبدشکافی iFixit از عدم وجود پورت تاندربولت در مدل M3 خبر می‌دهد. یکی از تغییراتی که اپل برای این محصولات جدید درنظر گرفته، استفاده از دو ماژول حافظه فلش به‌جای یک ماژول مدل پایه مک‌بوک ایر M2 است. البته باید به این موضوع اشاره کرد که مک‌بوک ایر M2 در نسخه پایه 256 گیگابایت حافظه داخلی دارد، اما مدل پایه مک‌بوک پرو M3 به 512 گیگابایت حافظه داخلی مجهز شده است.

ویدیوی iFixit علاوه بر نمایش طراحی داخلی مک‌بوک‌های جدید، به این محصولات نمره تعمیرپذیری هم داده است.

کالبدشکافی مک بوک پرو M3 و M3 پرو

همان‌طور که گفتیم، وب‌سایت iFixit دو مدل مختلف از مک بوک پرو 14 اینچی را کالبدشکافی کرده است. براساس این ویدیو، مک‌بوک پرو M3 پرو از طراحی داخلی مشابه مک‌بوک پرو M2 پرو بهره می‌برد و همچنان با دو فن درون بدنه این لپ‌تاپ روبه‌رو هستیم.