گزارش‌های زنجیره تامین از عرضه مک بوک های M3 در سال 2024 خبر می‌دهند

بلومبرگ اولین‌بار در تابستان امسال گفته بود که اولین مک‌های مجهز به تراشه M3 احتمالاً پاییز امسال و در ماه اکتبر عرضه خواهند شد و این مدل‌های «احتمالی» شامل آی‌مک، مک‌بوک ایر 13 اینچی و مک بوک پرو 13 اینچی می‌شود. با توجه به اینکه جدیدترین مدل‌های M2 یعنی مک بوک ایر 15 اینچی و مک استودیو M2 اولترا به‌تازگی معرفی شده بودند، این گزارش با شک و تردید افراد زیادی مواجه شد.

سپس بلومبرگ در گزارش دیگری به احتمال عرضه مک مینی M3 در ماه اکتبر اشاره کرد و در آن زمان هیچ اشاره‌ای به مک‌بوک مجهز به این تراشه نشد. بااین‌حال، «مینگ-چی کو» تحلیلگر معتبر محصولات اپل، مطمئن بود که تا سال 2024 هیچ مک بوک M3 معرفی نخواهد شد.

گزارش جدید درباره مک بوک M3

حالا دیجی‌تایمز در گزارش جدید خود فروش لپ‌تاپ‌ها در پنج سال آینده را پیش‌بینی کرده است که به گفته آن، فروش جهانی در سال آینده 4.7 درصد رشد خواهد کرد و از معرفی مک بوک‌های M3 به‌عنوان یکی از دلایل آن یاد شده است. همچنین در این گزارش گفته شده اپل برای بهبود عملکرد محصولات خود در سال 2024 از پردازنده‌های ساخته‌شده با فرآیند 3 نانومتری TSMC استفاده خواهد کرد، یعنی همان فرآیندی که تراشه M3 اپل براساس آن ساخته می‌شوند.

درحالی‌که برخی امیدوار بودند که اولین مک بوک M3 اپل در این ماه میلادی معرفی شود، گزارشی جدید نشان می‌دهد که ظاهراً برای معرفی این دستگاه باید تا سال آینده میلادی صبر کنیم. طبق این گزارش که توسط زنجیره تأمین محصولات ارائه شده‌ است، اپل قصد دارد فرآیند تولید خود را در سال 2024 به تراشه‌های 3 نانومتری تغییر دهد.

بلومبرگ در اولین گزارش خود درباره M3 پرو گفته بود که این تراشه دارای 12 هسته پردازشی و 18 هسته گرافیکی با پشتیبانی از حداکثر 36 گیگابایت رم خواهد بود. این موضوع نشان می‌دهد که M3 پرو دارای 2 هسته CPU بیشتر و 2 هسته GPU بیشتر در مقایسه با M2 پرو خواهد بود. همچنین رم تراشه جدید نسبت به مدل قبلی (32 گیگابایت) افزایش می‌یابد.


منبع: https://digiato.com/tech/m3-macbooks-expected-in-2024