حق ثبت اختراع مک‌بوک فیس آی‌دی تایید شد

در حالتی‌که مک‌بوک شما بسته باشد و آن را باز کنید، فیس‌ آیدی می‌تواندفعال شود. اما نکته اینجاست که بسیاری از مردم مک‌بوک خود را روی میز باز می‌گذارند، یا آن را روی حالت خواب قرار می‌دهند یا اجازه می‌دهند به‌طور خودکار به حالت خواب برود. در این حالت مک از کجا متوجه می‌شود که شما برگشتید و جلوی آن نشسته‌اید؟‌ اگر هم می‌‌خواهید با فشار یک کلید، آن را از حالت خواب خارج کنید، چرا این کار را با کلید تاچ آیدی انجام ندهید؟

یکی از مشکلات فنی استفاده از فیس آیدی در مک‌بوک این است که لزوماً سیگنال واضحی برای راه‌اندازی آن وجود ندارد. این کار برای آیفون ساده است، چون می‌تواند تشخیص دهد که شما گوشی خود را برمی‌دارید و می‌تواند در همان لحظه فیس آیدی را فعال کند.

بااین‌حال یک مشکل اساسی‌تر وجود دارد: ضخامت لازم برای فناوری فیس آیدی. بخش بالایی مک‌بوک بسیار باریک است و هیچ جایی برای جاسازی این فناوری در آن وجود ندارد. 

اپل حق اختراع (پتنت) دومی را برای روشی جهت پیاده‌سازی فیس آیدی در مک‌بوک دریافت کرد که البته به این زودی‌ها عرضه نخواهد شد. شرکت اپل بیش از شش سال پیش،‌ قبل از اینکه فیس‌ آیدی برای آیفون در نظر گرفته شود،‌ یک حق اختراع اولیه در این مورد به دست آورد و حالا به حق اختراع دوم رسیده است. 

اپل این مورد را در ثبت اختراع اول خود با افزودن «اسکن چهره» به Power Nap حل کرد. یعنی وقتی که مک‌ در حالت خواب هنوز می‌تواند فعالیت‌های پس‌زمینه خاصی را بدون استفاده از انرژی زیادی انجام دهد. 

در سال ۲۰۲۱ زمانی که «جوانا استرن» از اپل پرسید که چرا فیس آیدی در نسخه‌های M1 Pro و Pro Max مک‌بوک‌های پرو گنجانده نشده است، این شرکت پاسخ داد که تاچ آیدی راه‌حل بهتری به نظر می‌رسد. ظاهراً این پاسخ چندان صادقانه نبود و دلیل واقعی مشکلاتی فنی بود.

با توجه به گزارش‌ اخیر، مطمئناً اپل به راهی برای رسیدن به این فناوری دست پیدا خواهد کرد، اما به احتمال زیاد این اتفاق به این زودی نخواهد افتاد. 


منبع: https://digiato.com/laptop/macbook-face-id-patent

این ویژگی یکی از درخواست‌های متداول صاحبان مک‌بوک بوده است و بسیاری از آن‌ها از اینکه اپل آن را در مدل‌های جدید خود به ثبت نرسانده بود، ابراز تعجب و البته ناامیدی کردند. 

دلیلی برای اضافه‌کردن وجود ندارد