یک کاربر توانست مک‌بوک پرو M3 را به 8 ترابایت حافظه داخلی مجهز کند!

البته قراردادن فضای ذخیره‌سازی بیشتر در سخت‌افزار مک‌بوک پرو به این معنی نیست که دستگاه بلافاصله می‌تواند از آن استفاده کند؛ زیرا macOS مطابق پیکربندی اصلی 1 ترابایت حافظه داخلی تنظیم شده است. درنتیجه قبل از اینکه سیستم‌عامل ارتقای حافظه را تشخیص دهد، برخی تنظیمات نرم‌افزاری نیاز خواهد بود و این کاربر به دلایل نامشخص حرفی از مرحله دستکاری‌های نرم‌افزاری نزده است.
منبع: https://digiato.com/laptop/m3-max-macbook-pro-gets-modded-to-now-feature-eight-times-its-original-configured-storage

اپل هزینه گزافی برای ارتقای فضای ذخیره‌سازی لپ‌تاپ‌ها از 512 گیگابایت به 1 ترابایت دریافت می‌کند؛ بنابراین برخی کاربران حرفه‌ای راه‌حلی برای افزایش این حافظه ابداع کرده‌اند. البته برای کاربران معمولی مک‌بوک پرو، این ارتقای دستی کمی دشوار است، زیرا به ابزارهای لحیم‌کاری و تسلط بر سخت‌افزار و نرم‌افزار مک‌بوک پرو نیاز است.

ارتقای پیکربندی مک‌بوک پرو

براساس پست کاربری به نام lipilipsi در ایکس، به‌نظر می‌رسد که می‌توان حافظه مک‌بوک‌ها را با روش‌هایی تا هشت برابر ظرفیت اصلی ارتقا داد. این کاربر توانست حافظه ذخیره‌سازی مک‌بوک پرو M3 مکس خود را از یک به هشت ترابایت افزایش دهد. درحالی‌که اکثر کاربران ظرفیت‌های اصلی اپل را زیاد می‌دانند، عده‌ای نیز چندان از حافظه‌های مک‌بوک‌ها رضایت ندارند.

همان‌طور که در تصویر بالا مشخص است، چند نقطه لحیم‌کاری را می‌بینیم که تراشه‌های ذخیره‌سازی NAND در آن قرار گرفته‌اند. مقدار دقیق فضای ذخیره‌سازی هر تراشه حافظه در این تصویر ذکر نشده است، اما با فرض اینکه ظرفیت اصلی این مک‌بوک پرو 1 ترابایت باشد، احتمالاً چهار تراشه حافظه 2 ترابایتی در هر فلش NAND به‌کار رفته است.

کاربری توانسته است با استفاده از تراشه‌های حافظه فلش، ظرفیت فضای ذخیره‌سازی مک‌بوک پرو M3 مکس خود را به هشت ترابایت ارتقا دهد. اپل تقریباً این امکان را غیرممکن کرده بود که کاربران حافظه و رم مک‌های خود را پس از خرید ارتقا دهند؛ بنابراین هر پیکربندی که در زمان خرید دریافت کنید، غیرقابل‌ارتقا باقی خواهد ماند. بااین‌حال، به‌نظر می‌رسد که راه‌هایی برای افزایش فضای ذخیره‌سازی این دستگاه‌ها وجود دارد.